May 25, 2022, 1:22 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

ইমৰানৰ চৰকাৰৰ পতন নিশ্চিত, পাকিস্তানৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বাবে বিৰোধীৰ পচন্দ শ্বেহবাজ শ্বৰীফ

Reporter Name
  • Update Time : Monday, March 28, 2022
  • 50 Time View

পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ চৰকাৰৰ যিকোনো সময়তে পতন ঘটিব পাৰে। কিয়নো ইমৰান খানৰ সহযোগী দল পাকিস্তান মুছলিম লীগ-কাইদে (পিএমএল-কিউ) ইমৰান খানৰ পক্ষ ত্যাগ কৰিছে। সোমবাৰে দলটোৱে পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নাৱাজ পিএমএল-এনৰ সৈতে চুক্তি চূড়ান্ত কৰে। ইমৰান খানে এসপ্তাহৰো কম সময়ৰ ভিতৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিব লাগিব পাৰে।

পাকিস্তানৰ সমগ্ৰ ৰাজনৈতিক ঘটনাৱলীৰ সৈতে পৰিচিত লোকসকলে কয় যে পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নৱাজৰ সভাপতি শ্বেহবাজ শ্বৰীফ দেশৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্ৰী হ’ব পাৰে। শ্বেহবাজ শ্বৰীফ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী নৱাজ শ্বৰীফৰ সৰু ভাতৃ। ধৰ্মগুৰু আৰু উলেমা-ই-ইছলামৰ সভাপতি মৌলান ফজলুৰ ৰহমান আৰিফ আলভিৰ ঠাইত দেশৰ পৰৱৰ্তী ৰাষ্ট্ৰপতি হ’ব পাৰে। একে সময়তে, মিত্ৰজোঁট চৰকাৰৰ অধ্যক্ষ হ’ব পাৰে পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিৰ নেতা আৰু প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ইউছুফ ৰজা গিলানি।

আনহাতে ইমৰান খানৰ দল পাকিস্তান তেহৰিক-ই-ইনচাফ চমুকৈ পিটিআইৰ চৰকাৰ চলি থকা পঞ্জাৱ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী উছমান বুজদাৰৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ দাখিল কৰিছে বিৰোধীয়ে। পঞ্জাৱ প্ৰদেশৰ বিধানসভাৰ বৰ্তমানৰ অধ্যক্ষ চৌধুৰী পাৰভেজ এলাহী পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী হ’ব পাৰে। দৰাচলতে, ইমৰান খান চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে একত্ৰিত হোৱা বিৰোধী দলবোৰে পঞ্জাৱ আৰু প্ৰাদেশিক পৰ্যায়ত ক্ষমতাভাগ-বতৰাৰ বাবে এক ৰোডমেপ প্ৰস্তুত কৰিছে। ইমৰান খান চৰকাৰৰ সহযোগী পাকিস্তান মুছলিম লীগে চৌধুৰী পাৰভেজ এলাহীক মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদ দিয়াৰ দাবী জনাইছিল।

লাহোৰ বিধানসভাত ১২৬ জন সদস্যই বৰ্তমানৰ মুখ্যমন্ত্ৰী উছমান বুজদাৰৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ উত্থাপন কৰিছে। সকলো সদস্য মুখ্যমন্ত্ৰীৰ প্ৰদৰ্শনত অসন্তুষ্ট। অৱশ্যে, মুখ্যমন্ত্ৰী উছমান বুজদাৰক পদৰ পৰা আঁতৰাবলৈ বিৰোধীক ১৮৬টা ভোটৰ প্ৰয়োজন হ’ব। পঞ্জাৱ প্ৰদেশৰ বিধানসভাত ৩৭১ খন আসন আছে। ইয়াৰ ভিতৰত ১৮৩ খন আসন ইমৰান খানৰ দল পাকিস্তান-তেহরিক-ই-ইনচাফৰ দখলত আছে আৰু তিনিখন আসনত সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ অভাৱ আছে। পাকিস্তান মুছলিম লীগ-নাৱাজ আৰু পাকিস্তান পিপলছ পাৰ্টিকে ধৰি অন্যান্য বিৰোধী দলসমূহৰ মুঠ ১৮৩ খন আসন আছে। আনহাতে ৫ জন নিৰ্দলীয় সদস্য আছে।

পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী উছমান বুজদাৰক ইমৰানৰ ঘনিষ্ঠ বুলি কোৱা হয়৷ বুজদাৰে শীঘ্ৰেই মুখ্যমন্ত্ৰীপদৰ পৰা বিদায় ল’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ চকীও ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে।

পাকিস্তানৰ বিৰোধী দলসমূহে সোমবাৰে আবেলি প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ উত্থাপন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে আৰু নেচনেল এচেম্বলীৰ অধ্যক্ষ আসাদ কাইছেৰে তিনি দিনৰ ভিতৰত ভোটদান কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। আনহাতে, ইমৰান খানে কয় যে কোনো শক্তিৰ সন্মুখত নমস্কাৰ কৰিব নোৱাৰে৷ চৰকাৰক অস্থিৰ কৰাৰ আঁৰত বিদেশী শক্তি আছে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে