February 2, 2023, 3:30 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

ইউক্ৰেইনৰ চুমিত ৭ দিনে আৱদ্ধ ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থী, ‘কোনেও আমাক সহায় কৰা নাই’

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, March 3, 2022
  • 88 Time View

ইউক্ৰেইনৰ উত্তৰ-পূব সীমান্তত ৰাছিয়াৰ সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চল চুমিত প্ৰায় ৬০০-৭০০ ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থী বৰ্তমানেও আৱদ্ধ হৈ আছে। ভাৰতীয় দূতাবাসৰ বিষয়াসকলে কিয়েভ আৰু খাৰকিভৰ পৰা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কঠোৰ হৈ থকাৰ সময়তে চুমিত আৱদ্ধ হৈ থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰুছ-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ মাজত অত্যন্ত অসহায় অনুভৱ কৰিছে।

চুমিত আৱদ্ধ হৈ থকা মেহতাব নামৰ এজন ছাত্ৰই কয় যে কেৱল আমিহে জানো কেনে ধৰণৰ পৰিৱেশত আছে। মোৰ বহু বন্ধুৱে মোক কান্দি আছে। ইয়াত তাপমাত্ৰা বিয়োগত আছে। ইয়াত এনে পৰিৱেশত ১৫-২০ কিলোমিটাৰ খোজ কাঢ়িব পৰাটো অতি কঠিন। এইটো কেনেকৈ সম্ভৱ? ইয়াত সমস্যাবোৰ কেনে আছে কোনেও বুজি নাপায়। মই কেইবাবাৰো দূতাবাসলৈ ফোন কৰিছিলো কিন্তু ইয়াৰ কোনো উত্তৰ নাই।

মেহতাবে কয় যে আমাৰ মা-দেউতাই কান্দি আছে। সকলোৱে অসহায় অনুভৱ কৰি আছে। সাত দিন ধৰি আমি ইয়াত চুমিত আৱদ্ধ হৈ আছো, কিন্তু কোনেও আমাক সহায় কৰা নাই।

মেহতাবে এটা ভিডিঅ’ মুকলি কৰি কৈছিল যে যোৱা ছয় দিন ধৰি বহুতো শিক্ষাৰ্থী চুমিত আৱদ্ধ হৈ আছে। যিবোৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ। হাংগেৰী আৰু পোলেণ্ড ইয়াৰ পৰা ১২০০ কিলোমিটাৰ দূৰত। ইয়াৰ পৰা ৰেলপথবোৰো বেয়া। চুমিৰ বিষয়ে এতিয়ালৈকে কোনো আপডেট নাই। ইয়াত আমি শুনিছো যে ৰাস্তাত লেণ্ডমাইন আছে৷ যিবোৰ শুনিবলৈ আমি অতি ভয় কৰো।

চুমি ষ্টেট ইউনিভাৰ্চিটি হোষ্টেলৰ বাংকাৰত আৱদ্ধ হৈ আছে আন কেইজনমান শিক্ষাৰ্থী। কেৰালাৰ তিনিজন শিক্ষাৰ্থীয়ে কয় যে পুৱা বোমাৰ শব্দত টোপনিৰ পৰা সাৰ পাও। আকাশ নামৰ এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে কয় যে সকলো ঠাইতে গুলীচালনা আৰু বোমাৰ শব্দ শুনা যায়। ইয়াত অসামৰিক লোকসকলৰ ওচৰত বন্দুক আছে আৰু ৰাস্তাত সংঘাত হৈ আছে। খিৰিকীৰ বাহিৰলৈ চাবলৈ ভয়। ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত ৰাছিয়াৰ অভিযানৰ মাজতে, চুমি অঞ্চলটো ৰাছিয়াৰ সেনাই ঘেৰাও কৰিছে আৰু প্ৰতিটো প্ৰস্থানৰ পথ অৱৰোধ কৰিছে।

চুমিৰ ষ্টেট ইউনিভাৰ্চিটিৰ চিকিৎসা বিদ্যাৰ্থীসকলে যিমান সম্ভৱ সোনকালে তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ উভতি যাব বিচাৰে। তেওঁলোকৰ মাক দেউতাকও বহুত চিন্তিত। কেৰালাৰ আন এগৰাকী শিক্ষাৰ্থী মুত্তুথৰাই কয় যে বেছিভাগ সময়তে দূতাবাসৰ নম্বৰৰ সৈতে সংযোগ কৰাটো অতি কঠিন।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে