February 1, 2023, 7:21 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

আমাৰ দেশৰ ওপৰত আক্ৰমণ হৈ আছে আমি আলোচনা কৰিব নোৱাৰোঃ ভলিডিমিৰ জেলেনস্কি

Reporter Name
  • Update Time : Sunday, February 27, 2022
  • 87 Time View

ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইনৰ মাজৰ যুদ্ধ সমাপ্ত হোৱাৰ লগতে শান্তি আলোচনাৰ সকলো পথ বন্ধ হৈ পৰিছে। ইউক্ৰেইনে বেলাৰুছত আলোচনা কৰাৰ ৰাছিয়াৰ প্ৰস্তাৱ প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে। ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভলিডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে কয় যে আমাৰ দেশৰ ওপৰত আক্ৰমণ ক’ত সংঘটিত হৈ আছে আমি আলোচনা কৰিব নোৱাৰো। তাৰ পূৰ্বে কিন্তু ক্ৰেমলিন বেলাৰুছত ইউক্ৰেইনৰ সৈতে মীমাংসা কৰিবলৈ সাজু আছিল। ৰাছিয়াৰ প্ৰতিৰক্ষা, বৈদেশিক মন্ত্ৰালয় আৰু মন্ত্ৰীসহ ৰাষ্ট্ৰপতি প্ৰশাসনৰ কেইবাজনো বিষয়া আলোচনাৰ বাবে বেলাৰুছৰ হোমেল চহৰত উপস্থিত হৈছিল। বেলাৰুছত উপস্থিত হোৱা ৰাছিয়াৰ দলটোৱে কয় যে আলোচনাৰ বাবে সাজু আৰু আমি ইউক্ৰেইনৰ প্ৰতিনিধিদলৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছো। আনহাতে, ৰাছিয়াৰ বাহিনীয়ে ইউক্ৰেইনৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ খাৰকিভত প্ৰৱেশ কৰিছে৷ খাৰকিভত য’ত যুদ্ধ অব্যাহত আছে। ইপিনে ইউক্ৰেইন চৰকাৰে কিয়েভত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ বিফল কৰাৰ পিছতে ৰাজধানীত সৰ্বাত্মক আক্ৰমণ চলাবলৈ সামৰিক বাহিনীক নিৰ্দেশ দিছে।

ৰাছিয়াৰ সামৰিক বাহিনীয়ে দেওবাৰে চতুৰ্থ দিনৰ বাবে ইউক্ৰেইনৰ কেইবাখনো চহৰত আৰ্টিলাৰী আৰু ক্ৰুজ মিছাইল নিক্ষেপ কৰে। ৰাছিয়াৰ বাহিনীয়ে ইউক্ৰেইনৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ খাৰকিয়েভ আক্ৰমণ কৰি দক্ষিণৰ কোখোভকা চহৰ দখল কৰিছে। কিছু সময় আগতে কিয়েভত এয়াৰ ষ্ট্ৰাইক চাইৰেন বজোৱা হৈছিল। ৰাছিয়াৰ বাহিনীয়ে ইউক্ৰেইনৰ পৰা ইউৰোপে কঢ়িয়াই অনা এটা গেছ পাইপলাইন উৰুৱাই দিছে। ৰাছিয়াই ইউক্ৰেইনত কেইবাটাও তেল আৰু গেছৰ লক্ষ্যত আক্ৰমণ কৰিছে। অৱশ্যে, ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভালোদিমিৰ জেলেনস্কিয়ে কৈছে যে ৰাজধানী কিয়েভ ইউক্ৰেইনৰ হাতত আছে।

বিমান আক্ৰমণৰ আশংকাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ৰাজধানী কিয়েভত কাৰফিউ কঠোৰ কৰা হৈছে আৰু কাৰফিউ ভংগ কৰা সকলোৰে ওপৰত শত্ৰুৰ দৰে কাম কৰিবলৈ সেনাক নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। জাৰ্মানীয়ে ইউক্ৰেইনলৈ ৰকেট লঞ্চাৰ যোগান ধৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷ আনহাতে আমেৰিকাই ইতিমধ্যে ইউক্ৰেইনক ৩৫০ নিযুত ডলাৰ সামৰিক সাহায্য ঘোষণা কৰিছে। ৰাছিয়াৰ সামৰিক বাহিনীয়ে ইউক্ৰেইনৰ চহৰসমূহক আৰ্টিলাৰী আৰু ক্ৰুজ মিছাইলেৰে ঘেৰি ধৰিছে। সৈন্যই ইউক্ৰেইনৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ খাৰকিভত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু আঞ্চলিক প্ৰশাসনৰ মুৰব্বী ওলেগ চিনেগুবভে কয় যে ইউক্ৰেইনৰ সেনাই ‘শত্ৰুসকলক আঁতৰ কৰি আছে।’

কিয়েভৰ পৰা ৩০ কিলোমিটাৰ দূৰত ভাচিলকিভৰ এটা তেল টাৰ্মিনেলত বিস্ফোৰণৰ শব্দ শুনা য়া। কিয়েভ প্ৰশাসনে কয় যে আক্ৰমণত তেল টাৰ্মিনেলত জুই লাগে। বিষাক্ত ধোঁৱা ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।জাৰ্মানী আৰু ইয়াৰ পশ্চিমীয়া মিত্ৰশক্তিয়ে ৰাছিয়াক ছুইফ্ট গোলকীয় পৰিশোধ প্ৰণালীৰ পৰা বাদ দিবলৈ সন্মত হৈছে। জাৰ্মান চৰকাৰৰ এজন মুখপাত্ৰই শনিবাৰে ইউক্ৰেইনত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাৰ লক্ষ্যৰে তৃতীয় পৰ্যায়ৰ নিষেধাজ্ঞা ঘোষণা কৰে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, ফ্ৰান্স, কানাডা, ইটালী, গ্ৰেট ব্ৰিটেইন আৰু ইউৰোপীয় আয়োগৰ সৈতে সন্মত হোৱা নিষেধাজ্ঞাবোৰৰ ভিতৰত আছে ৰাছিয়াৰ কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ ৰাছিয়াৰ মুদ্ৰা ৰুবেলক সমৰ্থন কৰাৰ সামৰ্থ্য সীমিত কৰা।

নতুন নিষেধাজ্ঞাৰ ফলত ধনী দেশ ৰাছিয়ান আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ বাবে “গল্ড পাছপোৰ্ট” সমাপ্ত হ’ব আৰু ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধত সমৰ্থন কৰা ব্যক্তি আৰু প্ৰতিষ্ঠানসমূহক লক্ষ্য কৰি লোৱা হ’ব। ইপিনে ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জেলেনস্কিয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সৈতে কথা পাতে৷ ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণক গৰিহণা দিবলৈ ভাৰতে ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভোটদানৰ পৰা বিৰত থকাৰ পিছতে ৰাষ্ট্ৰসংঘত “ৰাজনৈতিক সমৰ্থন” বিচাৰিছে।

ইউক্ৰেইনৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী ভিক্টৰ লিয়াশ্কোৱে কয় যে ৰাছিয়াৰ সৈতে সংঘৰ্ষত এতিয়ালৈকে তিনি শিশুসহ ১৯৮ জন সাধাৰণ লোক নিহত আৰু ১,১১৫ জন আহত হৈছে। ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভালোডিমিৰ জেলেনস্কিৰ উপদেষ্টা অলেক্সি এৰ্ষ্টোভিচে কয় যে ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত মস্কোৰ আক্ৰমণত এতিয়ালৈকে প্ৰায় ৩,৫০০ ৰাছিয়াৰ সৈন্য নিহত বা আহত হৈছে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে