February 1, 2023, 1:40 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ত চাহ উৎপাদন প্ৰযুক্তি-বুদ্ধিদীপ্ত ব্যৱস্থাপনাৰ স্নাতকোত্তৰ ডিপ্লমা পাঠ্যক্ৰম আৰম্ভ

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, May 12, 2022
  • 44 Time View

যোৰহাটঃ অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ে আৰম্ভ কৰা চাহ উৎপাদন প্ৰযুক্তি আৰু বুদ্ধিদীপ্ত ব্যৱস্থাপনাৰ স্নাতকোত্তৰ ডিপ্লমা পাঠ্যক্ৰম আজিৰে পৰা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ যোৰহাটস্থ মূল চৌহদত আৰম্ভ হৈছে। বিশ্ববিদ্যালয়খনে প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰবৰ্তন কৰা এবছৰীয়া পাঠ্যক্ৰমৰ আনুষ্ঠানিকভাবে শুভাৰম্ভণি কৰে বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ উপাচাৰ্য ড০ বিদ্যুত চন্দন ডেকাই। বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চাহ কৃষিকৰ্ম আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিভাগত অনুষ্ঠিত এই অনুষ্ঠানত বক্তব্য ৰাখি উপাচাৰ্য গৰাকীয়ে কয় যে চাহ শিল্পৰ ক্ষেত্ৰখন প্ৰত্যাহ্বানমূলক হলেও সুযোগ যথেষ্ট আছে। সেই সুযোগসমুহৰ সন্ধান কৰি প্ৰতিষ্ঠিত সৎ-সফল ব্যৱসায়ী হ’বৰ বাবে নতুন নতুন চিন্তাৰে আগবাঢ়িব লাগিব। এই প্ৰশিক্ষণে এনেবোৰ দিশত আগুৱাই যোৱা ক্ষেত্ৰত পথৰ সন্ধান দিব আৰু তাৰবাবে চিন্তা কৰোতেই নতুন ধৰণেৰে কৰি যাব লাগিব। সৰু সৰু কথা আৰু চিন্তাৰে আগবাঢ়ি গৈ থাকিলেই আমি বহুত দুৰলৈকে যাব পাৰিম আৰু তাৰবাবে লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰি উৎপাদন, প্ৰস্তুত প্ৰণালী আৰু বিপননৰ দিশত সামঞ্জস্য ৰক্ষা কৰি এতিয়াৰে পৰা গোট হিচাপে আগবাঢ়িলে অধিক সফল হ’ব পৰা যাব। শুভাৰম্ভণি অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থাকি অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ কৃষি বিজ্ঞানগুৰু ড০ জয়ন্ত ডেকাই মানৱ সম্পদৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ দিশত চাহ কৃষিকৰ্ম আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিভাগে গ্ৰহণ কৰা ভূমিকাৰ শলাগ লয় আৰু চাহৰ মুল্য সংযোজন ব্যৱস্থাৰে বেলেগ বেলেগ সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাৰ দিশত মনোনিবেশ কৰিবলৈকো আহ্বান জনাই। চাহ কৃষিকৰ্ম আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিভাগৰ মুৰব্বী অধ্যাপক মৃদুল ডেকাই আদৰণি ভাষণ আগবঢ়োৱা অনুষ্ঠানটোত বক্তব্য ৰাখি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পঞ্জীয়ক তপন কুমাৰ গোঁহাইয়ে কয় যে জীৱনশৈলী উন্নত কৰিবলৈ হ’লে কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ উপৰিও বুদ্ধিদীপ্ত কামৰ জৰিয়তে সমান্তৰালভাবে আগবাঢ়িব লাগিব। চাহৰ ক্ষেত্ৰত সম্পূৰ্ণ ব্যৱসায়িক মনোবৃত্তিৰে নতুন নতুন চিন্তাৰে আগবাঢ়িব লাগিব। অধ্যাপিকা অদিতি গগৈয়ে আত ধৰা এই অনুষ্ঠানত কৃষি গৱেষণা সঞ্চালক ড০ অশোক ভট্টাচাৰ্য, সম্প্ৰসাৰণ শিক্ষা সঞ্চালক ড০ প্ৰসন্ন কুমাৰ পাঠক, উত্তৰ পূৱ কৃষি আৰু জৈৱপ্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক ড০ বিদ্যুত কুমাৰ শৰ্মা, ছাত্ৰ কল্যাণ সঞ্চালক ড০ ৰাণা প্ৰতাপ ভূঞা, সহযোগী সম্প্ৰসাৰণ শিক্ষা সঞ্চালকদ্বয় ড০ ৰঞ্জিত কুমাৰ সাউদ, ড০ মনোৰঞ্জন নেওগ, চাহ কৃষিকৰ্ম আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিভাগৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক ড০ ইন্দ্ৰপ্ৰসাদ চাহেৱালা, অধ্যাপক ড০ গৌতম শইকীয়া, দিগন্ত বৰা, আৰু মনোৰঞ্জন গগৈয়েও অংশ গ্ৰহণ কৰে। উল্লেখ্য যে, এবছৰীয়া প্ৰশিক্ষণত চৰাইদেউ, যোৰহাট, শিৱসাগৰ, গোলাঘাট, ডিব্ৰুগড়, লক্ষীমপুৰ, ওদালগুৰি আৰু শোণিতপুৰ ৮খন জিলাৰ মুঠ ১৮গৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীয়ে চাহ আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত আনুষংগিক ক্ষেত্ৰত প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰিব।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে