May 25, 2022, 1:31 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

অসমৰ মাটিত পুনৰ নগাৰ আগ্ৰাসন, ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ দাবী বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়াৰ

Reporter Name
  • Update Time : Tuesday, June 16, 2020
  • 85 Time View

নাজিৰাঃ অসম নাগালেণ্ডৰ মাজত হৈ থকা সীমা সমস্যা বহু পুৰণি। বৰ্তমান অসমতে নিৰাপত্তা নাইকিয়া হৈছে অসমীয়াৰ৷ আগ্ৰাসী মনোভাৱেৰে পৰিপুষ্ট হৈ থকা নগাই লকডাউনৰ সুবিধা গ্ৰহণ কৰি গেলেকীৰ শিঙিবিলৰ পথত স্থাপন কৰিলে গেত আৰু কাষতে নিৰ্মাণ কৰিল ঘৰ৷ সীমান্তত এটিয়া ৰণ ডংকাৰ প্ৰস্তুতি চলাই নগাই অসমীয়া লোকৰ বাগিচাত তাণ্ডৱ লীলা চলাই কাতি তহিলং কৰিলে বহু চাহ গছ৷ বাগিচাৰ পৰা খেদি পঠিয়ালে শ্ৰমিকক ৷

অসম আৰক্ষীৰ সন্মুখতে অসমৰ মাটি নিজৰ বুলি দাবী কৰি নগাই হুংকাৰ প্ৰদান কৰা ঘটনাই এই গেলেকী অঞ্চলত চাঞ্চল্যকৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিছে৷ অসম আৰক্ষী শিঙিবিল বি অ পিৰ কাষতেই এই ঘটনা সংঘটিত হয়, যদিও নাজিৰাৰ মহকুমাধিপতি’ শিৱসাগৰৰ উপ আৰক্ষী অধীক্ষক’ সীমান্ত দণ্ডাধীশ’ মহকুমা আৰক্ষী বিষয়াৰ উপস্থিতিত পথৰ পৰা গেট উঠাই দিয়া হয় কিন্তু নগাই নিৰ্মাণ কৰা ঘৰ ভাঙিবলৈ সাহস কৰিব নোৱাৰিলে প্ৰশাসনে৷

এই পৰিস্থিতিৰ বুজ লবৰ বাবে বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়া অসম নাগালেণ্ডৰ সীমান্ত শিঙিবিলত উপস্থিত হয়। গেলেকী অঞ্চলত যিহেতু কেইবাটাও সীমাসুৰক্ষাৰ বাবে OUTPOST আছে, শিঙিবিল, মুগাপাৰা, সোণাপুৰ অঞ্চলত অসম আৰক্ষীয়ে ৰাইজৰ নিৰাপত্তাৰ বাবে তহল দিয়াৰ ব্যৱস্থা আছে। কিন্তু জুন মাহৰ পৰা অসমৰ ভূমিত নাগালেণ্ড আৰক্ষীয়ে নাগালেণ্ড চৰকাৰৰ সহযোগত নিয়মীয়াকৈ তহল দিব ধৰিছে যাৰ ফলত সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চলৰ অসমৰ ৰাইজে এক আতংকময় পৰিৱেশৰ মাজেৰে জীৱন-যাপন কৰিব লগীয়া হৈছে।

‘এইটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়। ইয়াৰ ওপৰত তৎকালেই সমস্যা সমাধানৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগে আৰু নগা চৰকাৰক বাধ্য কৰাব লাগে, যাতে তেওঁলোক যিদৰে নিজৰ ঠাইত তহল দি আছিল তাতেই থাকিব লাগে। অসমৰ ভূমিত আহি হস্তক্ষেপ কৰিব নালাগে আৰু এনে কৰাটো অসমৰ ৰাইজ আৰু চৰকাৰৰ প্ৰতি কৰা এক অপমান।’-এইদৰে কয় বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়াই।

লগতে তেওঁ কয় যে নগাই অসমৰ সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চলসমূহৰ লোকসকলৰ বাগান ধ্বংস কৰি দিয়াৰ ফলত তেওঁ লোকৰ নিয়মীয়া উপাৰ্জন বন্ধ হৈ গৈছে। ১৯৭৮ চনতেই অসমত জনতা দলৰ চৰকাৰ থকা সময়ত অসম নাগালেণ্ডৰ সীমা হিচাপে চিহ্নিত কৰি নিৰ্মাণ কৰা পাইনীয়া পথটো পাৰ হৈ আহি নগাই সন্ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰি আহিছে। ভয়-ভাবুকিৰ মাজেৰে এই সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চলৰ লোকসকলে জীৱন নিৰ্বাহ কৰিব লগা হৈছে। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালক নাগালেণ্ড চৰকাৰৰ সৈতে আলোচনাত মিলিত হৈ বিষয়টোৰ ওপৰত গুৰুত্ব প্ৰদান কৰি সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ আহ্বান জনাই বিৰোধী দলপতিগৰাকীয়ে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে